Pareiza cirvju un cirvju asināšana: Visaptveroša rokasgrāmata par asiem mežsaimniecības darbarīkiem
Cirvju un cirvju asināšana
Darbu ievērojami atvieglo ass cirvis un ass cirvis. Neatkarīgi no tā, vai šķelda malku, zāģē vai cērt kokus - ar pareizu tehniku un pareizajiem instrumentiem jūs varat sasniegt ideālus rezultātus. Šajā rokasgrāmatā atradīsiet visu, kas jums jāzina par cirvju un cirvju asināšanu.
Kāpēc ir svarīgi asināt cirvjus un cirvjus?
Tupi instrumenti nevajadzīgi apgrūtina darbu un var radīt traumas, jo ir nepieciešams lielāks spēks. Regulāra asināšana uztur asu griezējmalu un samazina slīdēšanas risku nepareizu triepienu dēļ. Tiek pagarināts arī darbarīka kalpošanas laiks, jo ir nepieciešams mazāks spēks un griezējmala nodilst vienmērīgi.
Pareiza sagatavošanās
1. instrumenti un materiāli
Asināšanai ir nepieciešams:
Darba cimdi ar jūtamiem pirkstiem
Keramiskais smil špapīrs (rupja smiltis aptuveni 250 un smalka smiltis aptuveni 1000) vai arī mitrais smilšpapīrs ar atbilstošu smiltis graudainību.
Eļļa vai ūdens kā smērviela
Vice vai stabila bāze
Lāpstiņas vai āda noņemšanai
vai slapjā slīpēšanas mašīna
Pārliecinieties, ka darba zona ir labi apgaismota un sakopta.
2. asu slīpēšanas leņķis
Slīpēšanas leņķis ir atkarīgs no paredzētā cirvja vai cirvja izmantošanas veida.
Rokas cirvis: parasti 20-25°
Mežsaimniecības cirvis: parasti 20 - 25°.
Šķelšanas cirvis: parasti 25° - 30°.
Nevajadzētu mainīt cirvja vai cirvja cirvja esošo griešanas leņķi.
Labs veids, kā to vizuāli apliecināt, ir atzīmēt griezuma malu ar ūdensnecaurlaidīgu pildspalvu, piemēram, ar pastāvīgo marķieri. Pēc tam šī zīme jānoslīpē.
Soli pa solim sniegti norādījumi par asināšanu
1. darba metodes
Lai varētu ērti slīpēt cirvi vai cirvīti, abrazīvam materiālam jābalstās uz neslīdošas un nekļūstošas darba virsmas vai arī mežsaimniecības instrumentsjānostiprina skrūvgriezī 90° leņķī.
Svarīgs ir arī ērts darba augstums, lai slīpēšanas leņķis būtu pēc iespējas nemainīgāks.
2. rupja slīpēšana
Sāciet ar rupju smilšpapīru vai rupju slapjo smilšpapīru (smiltis aptuveni 250). Samitriniet slīpēšanas akmeni vai smilšpapīru ar ūdeni vai eļļu, lai samazinātu karstuma uzkrāšanos. Pēc tam vienmērīgi slīpējiet ar mazām apļveida kustībām pareizā leņķī.
Labs palīgs ir ar krāsainu zīmuli iezīmēt slīpējamo malu. Tiklīdz marķējums ir noslīpēts, rupjā slīpēšana ir pabeigta.
3. apdares darbi
Pēc tam pārejiet uz smalkāku slīpēšanas akmeni vai mitro smilšpapīru (smiltis aptuveni 1000). Atkārtojiet slīpēšanas procesu, lai iegūtu gludu virsmu. Noņemiet visas skrāpējumus un nelīdzenumus, kas radušies rupjā slīpēšanas laikā. Kā palīglīdzekli var izmantot arī krāsu marķieri.
4. noņemt
Lai noslīpētu griešanas malu un noņemtu pēdējos smalkos iesēdumus, izmantojiet slīpmašīnu, ādas skrāpi vai ādas skrāpja disku. Tas padarīs griešanas malu īpaši asu.
5. kontrole
Pārbaudiet asumu, uzmanīgi velkot asmeni pa papīra lapu. Ja asmens sagriež papīru, asums ir perfekts. Ja nepieciešams, atkārtojiet smalkās asināšanas un slīpēšanas procesu.
Alternatīvas metodes: mašīnu asināšana
Mašīnas var izmantot arī stipri nolietotiem darbarīkiem vai darbam, kas pakļauts laika spiedienam:
Siksnu slīpmašīna: Ideāli piemērots rupjai malšanai. Lai izvairītos no pārkaršanas, pārliecinieties, ka asmens tiek regulāri atdzesēts.
Leņķa slīpmašīna: griešanas malu var ātri apstrādāt, izmantojot atlokāmu disku (smiltis 100). Iestipriniet cirvi skavā un uzmanīgi virziet slīpmašīnu gar griezējmalu. Starpbrīdī atdzesējiet ar ūdeni.
Mitrā slīpmašīna: ļoti labus rezultātus var sasniegt ar mitro slīpmašīnu un piemērotiem slīpēšanas akmeņiem. Atkarībā no mašīnas griešanas leņķi ir viegli regulējami un precīzi saglabājami.
Ja asināšana tiek veikta mehāniski, izmantojot siksnu vai leņķa slīpmašīnu, pastāv pārkaršanas risks. Ja griezējmala kļūst zila, tērauds ir pārāk karsts un zaudējis vēlamo cietību. Griešanas mala ir strukturāli bojāta un lietošanas laikā nespēs saglabāt asumu.
Kopšana un uzglabāšana
Pēc asināšanas ļoti svarīga ir pareiza kopšana:
Lai novērstu rūsas veidošanos, griešanas malu pārklājiet ar plānu eļļas kārtiņu (piem., Ballistol).
Uzglabājiet cirvi sausā vietā un transportēšanas laikā aizsargājiet cirvja asmeni.