Mežsaimniecības cirvis vai cirvis skaldīšanai? Atšķirības un pareiza lietošana!
Mežsaimniecības cirvis vai skaldīšanas cirvis - atšķirības, pareiza lietošana un īpašas iezīmes
Neatkarīgi no tā, vai cirvji paredzēti malkas ieguvei, meža darbiem vai dārza darbiem mājās - cirvji gadsimtiem ilgi ir bijuši vieni no svarīgākajiem cilvēces darbarīkiem. Īpaši divi to veidi ir kokapstrādes centrā: cirvji. mežsaimniecības cirvis un cirvis šķelšanas cirvis. Bet kurš cirvis ir piemērots kādam uzdevumam? Kādas ir atšķirības? Un kam jāpievērš uzmanība, to iegādājoties? Šajā rakstā uzzināsiet visu par šo divu cirvju veidu pielietojuma jomām, īpašībām un pareizu lietošanu.
1 Kas ir mežsaimniecības cirvis?
Portāls mežsaimniecības cirvisko dēvē arī par universālo cirvi vai cirvja cirvi, ir instruments, kas ir īpaši izstrādāts koku ciršanai un zaru ciršanai. To galvenokārt izmanto mežsaimniecības nozarē, taču tas ir universāls instruments arī citiem lietojumiem.
Mežsaimniecības cirvja īpašības:
Plāns, ass asmens: Ļauj veikt precīzus griezumus pa koksnes šķiedru (piemēram, ciršanas laikā).
Pagarināta galva: cirvja galva bieži vien ir šaura un iegarena, lai varētu dziļi iespiesties kokā.
Jaunākās tehnoloģijas: Mežsaimniecības cirvja griezuma mala ir slīpēta ar 20-25 grādu asu griezuma leņķi. Asmeņa asumam ir būtiska nozīme smalcināšanas veiktspējas nodrošināšanā.
Svars: Meža cirvju galviņas parasti sver no 1 līdz 1,6 kilogramiem. Visplašāk pārdoto mežsaimniecības cirvju galvas svars ir 1,25 kg.
Roktura garums: Rokturis parasti ir 60 līdz 80 cm garš un nodrošina labu sviras spēku. Vieglākiem cirvjiem ir īsāks rokturis, bet smagāki cirvji ir aprīkoti ar garāku cirvja rokturi.
Roktura materiāls: Rokturi parasti ir izgatavoti no oša vai hikorija koka.
Rokturi izgatavoti no oša koka ir stingri un elastīgi. Koks mīkstina triecienus, aizsargājot locītavas. Pilnīga oša roktura lūšana ir diezgan reta, taču tā notiek, kad koksne izžūst. Pelnu rokturi ir lētāki nekā hikora rokturi.
Hickory ir Ziemeļamerikas valriekstu ģints koks. Šī koksne ir ideāli piemērota izturīgiem rokturiem. Tā ir stipra, elastīga, elastīga un labi absorbē spēcīgus triecienus. Pateicoties tās garajām koksnes šķiedrām, tā spēj izturēt ievērojami lielāku slodzi nekā jau tā stabilā oša koksne. Hikorija rokturi gandrīz nekad pilnībā nesalūst, tāpēc tie ir drošāki par oša rokturiem.
Daži ar pārsteidzošu virsmu: Dažiem modeļiem aizmugurē ir virsma, kas paredzēta rivinga nažu iespiešanai.
Piemērošanas jomas:
Koku ciršana
Stumbru nokarenošanās
Kokmateriālu zāģēšana šķērsām
2 Kas ir skaldīšanas cirvis?
Portāls skaldīšanas cirvis, īpaši smagās versijās, ko sauc arī par skaldīšanas āmurs ir īpaši paredzēts koksnes skaldīšanai gar malkas šķeldu. To īpaši izmanto malkas ražošanai.
Skaldāmā cirvja īpašības:
Plats, ķīļveida asmens: Tā svars un forma nodrošina to, ka cirvis šķeļ koksni un spiež to uz pusēm.
Smagā galva: Šķelšanas cirvji parasti sver no 1,25 līdz 3 kilogramiem. Visbiežāk mūsu pārdotajiem cirvjiem ir 2 kg smaga galva.
Jaunākās tehnoloģijas: Skaldāmā cirvja griezējmala ir stingri slīpēta 25-30 grādu leņķī. Asmeņa asumam nav tik liela nozīme kā meža cirvim. Slaidāks griezuma leņķis ir mazāk uzņēmīgs pret bojājumiem nekā asāks leņķis.
Stublāja garums: Roktura garums parasti ir no 60 līdz 90 cm. Vieglākiem skaldāmajiem cirvjiem ir īsāks rokturis, bet smagākiem skaldāmajiem cirvjiem vai skaldāmajiem āmuriem ir garāks cirvja rokturis.
Stublāja materiāls: Rokturi parasti ir izgatavoti no oša koka vai augstas kvalitātes hikorija koks.
Daži ar pārsteidzošu virsmu: Dažiem modeļiem aizmugurē ir virsma, kas paredzēta rivinga nažu iespiešanai.
Piemērošanas jomas:
Malkas skaldīšana
Vidēji lielu un lielu koka gabalu griešana
Koksnes sagatavošana uzglabāšanai vai žāvēšanai
3. svarīgākās atšķirības starp mežsaimniecības cirvi un cirvi skaldīšanai
Funkcija | Mežsaimniecības cirvis | Skaldīšanas cirvis |
---|---|---|
Asmeņa forma | Tievs, ass, iegarens | Plats, ķīļveida |
Svars | Vieglāks (1 - 1,6 kg) | Smagāks (1,25 - 3 kg) |
Roktura garums | 60 līdz 80 cm | 60 līdz 90 cm |
Lietošanas virziens | Pretēji graudiem (piem., ciršana) | gar šķiedru (piemēram, skaldīšana) |
Aizmugurējā puse | āmura virsma | āmura virsma |
Mērķa grupa | Mežsaimnieki, mežsaimniecības darbinieki, ainavu veidotāji | Dūmvadu īpašnieki |
4. lietošanas padomi: Kā pareizi lietot cirvi
Pareizi izmantojiet mežsaimniecības cirvi:
Stāvēt droši: Pārliecinieties, vai stabili stāvat uz zemes. Stabila stāja palielina precizitāti.
Mērķtiecīgi samazinājumi: Lai mērķtiecīgi grieztu koksni, strādājiet ar krustveida griezumiem V formā.
Drošības apģērbs: Ja kļūdīsieties vai paslīdēsiet, bez aizsardzības ir iespējamas nopietnas traumas. Tāpēc valkājiet aizsargapģērbu (piemēram, aizsargbikses, ķivere).
Regulāra asināšana: Mežsaimniecības cirvim ir obligāti jābūt asiem asmeņiem. Ciršana šķērsām ir patīkama tikai ar patiešām asu asmeni.
Pareizi izmantojiet šķelšanas cirvi:
Skaldīšana uz smalcinātāja bloka: vienmēr strādājiet uz paaugstināta un plata smalcinātāja bloka, lai panāktu pareizu darba augstumu un palielinātu drošību, ja kaut ko nokapātos.
Acs uz graudiem: Šķelšana dabiskā šķiedras virzienā - tā šķelšana ir ātra un neprasa lielu spēku. Mežsaimnieki saka: “Koksne, kas plaisā kā putns sūcas!”
Precizitāte pirms jaudas: Koncentrējieties uz precīziem triecieniem, nevis brutālu spēku.
Ja nepieciešams, izmantojiet šķelšanas ķīļus: Ja koksne ir īpaši cieta, šķelta vai mezglaina, palīdzēs ar āmuru vai skaldāmo āmuru iedzīts ķīlis.
5. padoms par pirkumu: kam jāpievērš uzmanība?
Mežsaimniecības cirvim:
Roktura materiāls: Tradicionālie koka rokturi (piemēram, oša vai hikorija koksnes) nodrošina labu satvērienu un neatstāj atkritumus pēc cirvja kalpošanas laika beigām.
Neslīdošs rokturis: Ergonomisks, neslīdošs rokturis ir īpaši svarīgs drošam darbam. Tāpēc nekad nestrādājiet lietū vai ar slapju cirvja rokturi.
Ražotājs: Tādi zīmoli kā Krumpholz vai Gränsfors apliecina augstu kvalitāti un tradicionālā veidā kaļ cirvju galviņas no izturīga un augstas kvalitātes oglekļa tērauda.
Skaldāmajam cirvim:
Svars un izmērs: Sievietes un vecāka gadagājuma cilvēki labprāt izmanto vieglākus cirvjus ar īsākiem rokturiem. Smagie skaldāmie āmuri ir īstā izvēle lielu un smagu koku kritalu skaldīšanai.
Neslīdošs rokturis: Ergonomisks, neslīdošs rokturis ir īpaši svarīgs drošam darbam. Tāpēc nekad nestrādājiet lietū vai ar slapju cirvja rokturi.
Galvas forma: Galvai jābūt ķīļveida. Tas rada šķelšanas efektu, kad āmurs tiek kalts, un koksnes šķiedras plīst savā gaitā.
6. aprūpe un drošība
Pēc lietošanas notīriet: Pēc katras lietošanas reizes notīriet sveķus, netīrumus un mitrumu.
Uzturiet asus: Īpaši mežsaimniecības cirvjiem ir svarīgi regulāri asināt ar asināmo akmeni.
Uzglabāt sausā vietā: Uzglabājiet cirvi sausā un vēsā vietā, ideālā gadījumā ar asmens aizsargu.
Valkājiet aizsargapģērbu: Drošības apģērbs var pasargāt no nopietnām traumām! Ķivere, aizsargbikses pret iegriezumiem, aizsargapavi un aizsargbrilles nodrošina augstu drošības līmeni.
7 Secinājums: Mežsaimniecības cirvis vai cirvis skaldīšanai?
Uz jautājumu “Mežsaimniecības cirvis vai cirvis skaldīšanai?” ir viegli atbildēt: Tas ir atkarīgs no mērķa.
Vietnei mežizstrādes darbi, koku ciršana un citi mežsaimniecības darbi. ir mežsaimniecības cirvis ir pareizā izvēle.
Par malkas zāģēšana un lielu koka gabalu un koku šķeldošanai. jums ir nepieciešams skaldīšanas cirvis.
Ikvienam, kurš regulāri strādā ar koku, instrumentu arsenālā vajadzētu būt abu veidu cirvjiem. Pareiza izvēle un pareiza rīcība ne tikai ietaupa laiku un enerģiju, bet arī palielina drošību un efektivitāti, strādājot ar koku.
Vai ir cirvis, kas ir piemērots abiem darbiem?
Krumpholz ir hibrīda cirvis kas ir ideāli piemērots malkas skaldīšanai, kā arī ciršanai un atzarošanai. . mežsaimniecības un skaldīšanas cirvis ir vikingu cirvja galvas forma, un, pateicoties asākam griešanas leņķim, ar to var sasniegt ļoti augstu asumu. Galva aizmugurējā daļā ievērojami sabiezē un nodrošina ļoti labu skaldīšanas efektu.