Pareiza malkas skaldīšana
Pamatinformācija par malku
Kopumā nocirstā koksne jāapstrādā pēc iespējas ātrāk. Jo ilgāk tā žūst, jo cietāka kļūst un jo grūtāk to sašķeldot.
Parasti baļķu izmērs ir 33 cm. Citiem vārdiem sakot, trešdaļa metra gabala. Tīrai degšanai kamīnā mazāki izmēri ir labāki nekā lielāki. Ja varat satvert baļķi ar abām rokām, tam ir optimāls apkārtmērs.
Izmantojiet kapāšanas bloku
Malkas skaldīšana var būt patīkams un patīkams, bet arī nogurdinošs darbs. Lai to padarītu pēc iespējas drošāku un mugurai draudzīgāku, par pamatu vienmēr jāizmanto līdz ceļgaliem augsts šķelšanas klucis.
Tas aizsargā instrumentu āmuru kalšanas laikā un ir viegls mugurai.
Kā laba ideja ir izrādījies šķelšanas bloks ceļgalu augstumā, kas nodrošina, ka šķelšanas cirvis trāpa baļķi ar maksimālu ātrumu.
Smalcināšanas bloka diametram jābūt ne mazākam par 40 cm.

Pareizā insulta tehnika
Vispirms skaldāmo koksnes gabalu novieto vertikāli uz kapājamā kluča; tam jāstāv droši un nedrīkst šūpoties.
Svarīga ir arī jūsu nostāja. Stāviet apmēram plecu platumā un turiet cirvi ar abām rokām tā, lai jums būtu pietiekams impulss virs galvas, lai izdarītu pareizo sitienu. Atkarībā no tā, vai esat kreisā vai labā roka, satveriet roktura galu ar spēcīgo roku, bet otru roku turiet zem cirvja galvas, lai nodrošinātu taisnu kustības līniju.
Visvienkāršākais veids, kā skaldīt koksni, ir virzīt cirvi paralēli koksnes šķiedrai. Kā vadotni var izmantot nelielas šķiedras plaisas, kas bieži vien ir redzamas uz baļķa. Šajā vietā - tā sauktajā galvenajā plaisā - koksni var sašķelt īpaši labi.
Ja cirvis iesprūst kokā, to var atkal atbrīvot, kustinot uz priekšu un atpakaļ. Nepievērsiet cirvi uz sāniem, jo tas var atslābināt savienojumu starp galvu un rokturi.
Šķelšanas cirvis
Lai samazinātu nepieciešamo piepūli, koksnes skaldīšanai jāizmanto speciāli cirvji. Pateicoties to ķīļveida asmeņiem, tie ir ideāli piemēroti koksnes skaldīšanai šķiedru virzienā.
Asā griezējlīste viegli iekļūst koksnē, un asmeņa ķīļveida, paplatinātā forma izspiež koksni uz pusēm.
Ideālā gadījumā skaldīšanas asis ir aprīkotas ar ādas roktura aizsargu, kas aizsargā instrumentu nepareizu sitienu gadījumā un tādējādi pagarina tā kalpošanas laiku. Ādas malas aizsargs arī pasargā aso asmeni no nodiluma transportēšanas laikā. Lai cirvja galvu pasargātu no rūsas, ilgākai glabāšanai to vajadzētu ieeļļot. Ja griezuma mala kļūst strupa, to parasti var uzasināt, atkārtoti uzasinot.
Ķīļu sadalīšanas ķīļi
Daži baļķi vai koksnes veidi ir tik mezglaini vai sacietējuši, ka pat šķelšanas cirvis sasniedz savu robežu. Vienīgais risinājums ir izmantot šķelšanas ķīli un šķelšanas āmuru. Skaldīšanas ķīļi ir pieejami dažādu formu, izmēru un dizainu. Klinu virsmas ir ar sānu skaldnēm vai arī ar rievām un izciļņiem, lai panāktu labāku efektu - līdzīgi kā skaldīšanas cirvim. Rotējošie skaldīšanas ķīļi ir īpaša veida ķīļi, kas, pateicoties savērpes darbībai, vēl efektīvāk nodod trieciena spēku koksnē un, pateicoties platākam ķīļa leņķim, ievērojami palielina skaldīšanas efektu. Šķelšanas ķīļus parasti iedzen ar īpašu šķelšanas āmuru. Trieciens ar tēraudu pret tēraudu var izraisīt detaļu šķelšanos un rada lielu risku. Mūsu “Safety” versija skaldīšanas āmuriem un skaldīšanas ķīļiem ir ideāli piemērota, jo tie ir aizsargāti ar cietu gumijas galvu.
Drošības norādījumi malkas skaldīšanai
Tāpat kā visos mežsaimnieciskajos darbos, arī šķeldojot koksni, drošība ir pirmajā vietā.
Tāpēc vienmēr valkājiet piemērotu aizsargapģērbu, aizsargbrilles acīm, neslīdošus aizsargcimdus un apavus ar tērauda pirkstgaliem.
Pirms darba uzsākšanas pārliecinieties, ka atrodaties drošā attālumā no citiem cilvēkiem vai priekšmetiem. Pirms skaldīšanas vienmēr apskatiet savu instrumentu, lai to pārbaudītu. Ir svarīgi, lai cirvja galva vienmēr būtu stingri piestiprināta pie roktura. Ja galva ir vaļīga, tā ir jānomaina vai jāpievelk.