Malkas skaldīšana ar ķīļiem
Šķelšanas ķīlis
Kaltus šķelšanas ķīļus un rotējošos šķelšanas ķīļus, ko atkarībā no reģiona dēvē arī par ķīļiem, izmanto, ja ar šķelšanas cirvi vai šķelšanas āmuru vairs nepietiek, lai sadalītu malku.
Kad šķelšanas cirvis sasniedz savas robežas, šķelšanas ķīļi nodrošina ērtus baļķus.
cirstā malka vienmēr jāuzglabā sašķelta. No vienas puses, jo ilgāk tā žūst, jo grūtāk to sašķeldot, un, no otras puses, tās siltumietilpība samazinās, jo vairāk sāk iekšēji sadalīties. Ja, no otras puses, nocirsto koksni apstrādā pēc iespējas ātrāk, baļķi var labāk izžūt, un to siltumspēja palielinās.
Ir dažādas baļķu skaldīšanas iespējas. Kā alternatīvu dārgajam un daudz vietas aizņemošajam hidrauliskajam baļķu skaldītājam ir vērts izmantot skaldīšanas cirvi vai skaldīšanas āmuru.
Tomēr daži baļķi vai koksnes veidi ir tik mezglaini, savīti vai sacietējuši, ka šie instrumenti sasniedz savas robežas. Šādā gadījumā noder šķelšanas ķīļi.
Milzīga jauda, pateicoties īpašai konstrukcijai
Skaldīšanas ķīļi ir pieejami dažādu formu, izmēru un dizainu. To īpašais dizains padara tos īpaši piemērotus cietas koksnes šķelšanai un gabalu skaldīšanai metros.
Klinšu virsmām ir rievas labākai orientācijai.
Mūsu šķelšanas ķīļus ir viegli uzlikt, jo to asais smaileklis ir viegli ass, un, pateicoties īpašām izgriezumiem, tie ātri nostiprinās kokā, lai ķīlis labāk iesprūst kokā, kad tas ir piestiprināts.
Šīs šķelšanas ķīļu īpašības nodrošina, ka malku var sašķeldot viegli sadalāmos un ātri žūstošos baļķos tikai ar dažiem triecieniem.


Rotējošie šķelšanas ķīļi ir vēl efektīvāki
Rotējošie skaldīšanas ķīļi ir īpašs skaldīšanas ķīļu veids. To īpašā forma arī palīdz sadalīt koksni šķelšanas laikā. To vērptā forma efektīvi pārnes trieciena spēku koksnē, jo šķelšanas efektu palielina plašāks ķīļa leņķis.
Pareiza rivinga nažu lietošana
Neatkarīgi no tā, kuru modeli galu galā izmantojat, riving nažu pielietošana vienmēr notiek pēc viena un tā paša principa:
Lielu koka disku gadījumā neierīkojiet ķīli pārāk centrāli un pārliecinieties, ka tas ir novietots pēc iespējas paralēli šķiedras virzienam. Tagad to var iebīdīt ar viegliem piesitieniem, līdz tas ir stingri ievietots. Pēc tam ķīlis tiek iedzīts kokā, līdz tas sadalās.
Ja ķīlis pazūd kokā, nesalaužot koka disku vai metru gabalu, jums jāpievieno otrs koka ķīlis, līdz koks sadalās.
Pievērsiet uzmanību drošībai, strādājot ar rivinga nažiem
Tāpat kā visos mežsaimnieciskajos darbos, arī šķelšanā ar ķīļiem jāievēro tie paši noteikumi: Drošība pirmajā vietā!
Rūpējieties par sevi un savu apkārtni. Valkājiet aizsargapģērbu un vienmēr lietojiet aizsargbrilles. Skaldāmie āmuri vai skaldāmie cirvji ar PE trieciengalviņām nodrošina maksimālu drošību.
Triecienu amortizē polimēra trieciena virsma. Precīzs trieciens metāla šķembas praktiski nav iespējams. Tomēr PE trieciena galviņas ilgstoši neiztur ļoti lielu trieciena slodzi, kas rodas sazarotu vai savītu baļķu gadījumā, tāpēc tās bieži jāmaina.
Riņķzāģu marķēšana
Ja vēlaties novērst ķīļa zaudēšanas risku, varat to nokrāsot signālkrāsā (piemēram, sarkanā vai neona dzeltenā krāsā). Galu galā, nav nepieciešams daudz laika, lai ķīlis ārā pazustu - īpaši, ja to izmantojat mežā. Tas ne vienmēr padara ķīli pievilcīgāku, taču padara to pamanāmāku.