Šķelšanas ķīlis
Kad šķelšanas cirvis sasniedz savas robežas, šķelšanas ķīļi nodrošina ērtus baļķus.
Tiklīdz jums ir vajadzīgi baļķi ugunskuram vai vēlaties uzglabāt malku citiem mērķiem, jums vajadzētu sadalīt nocirsto koksni pēc iespējas svaigāku. No vienas puses, jo ilgāk koksne žūst, jo grūtāk to sašķeldot, un, no otras puses, tās siltumspēja samazinās, jo tā iekšēji sadalās. No otras puses, ja nocirsto koksni apstrādā ātri, baļķi var labāk izžūt, tādējādi palielinot to siltumspēju.
Ir dažādas baļķu skaldīšanas iespējas. Kā alternatīvu dārgajam un daudz vietas aizņemošajam hidrauliskajam baļķu skaldītājam ir vērts izmantot skaldīšanas cirvi vai skaldīšanas āmuru.
Tomēr daži baļķi vai koksnes veidi ir tik mezglaini vai aizauguši, ka pat vissmagākajam šķelšanas āmuriņam ir robežas. Tieši šajā gadījumā noder mūsu kaltie skaldīšanas ķīļi.
Milzīga jauda, pateicoties īpašai konstrukcijai
Skaldīšanas ķīļi ir pieejami dažādu formu, izmēru un dizainu. To īpašais dizains padara tos īpaši piemērotus cietas koksnes šķelšanai un gabalu skaldīšanai metros. Ķīļu virsmām ir īpašs profils. Sānu “zvīņas” neļauj ķīlim izlēkt ārā, savukārt rievas un izciļņi nodrošina labāku vadību, samazina pretestību un vienlaikus palielina skaldīšanas efektu. Mūsu šķelšanas ķīļus ir viegli uzlikt, jo to asais smaileklis ir viegli ass, un, pateicoties īpašām izgriezumiem, tie ātri nostiprinās kokā, lai ķīlis labāk iesprūst kokā, kad tas ir piestiprināts. Visas šīs šķelšanas ķīļu īpašības nodrošina, ka malku var sašķeldot parocīgos, viegli transportējamos un ātri žūstošos baļķos tikai ar dažiem triepieniem.
Rotējošie šķelšanas ķīļi ir vēl efektīvāki
Rotējošie skaldīšanas ķīļi ir īpašs skaldīšanas ķīļu veids. To īpašā forma arī palīdz sadalīt koksni šķelšanas laikā. To vērptā forma vēl efektīvāk nodod trieciena spēku koksnē, jo šķelšanas efekts ir ievērojami lielāks, pateicoties platākam ķīļa leņķim.
Pareiza rivinga nažu lietošana
Neatkarīgi no tā, kuru modeli galu galā izmantojat, riving nažu pielietošana vienmēr notiek pēc viena un tā paša principa: lieliem koka diskiem ķīli nevajag novietot pārāk centrāli un pārliecināties, ka tas ir novietots pēc iespējas paralēli šķiedras virzienam. Tagad to var iedzīt ar viegliem āmura sitieniem, vajadzības gadījumā izmantojot nelielu āmuru, līdz tas ir stingri ievietots. Pēc tam ķīli iedzen kokā ar smagu āmuru, līdz tas sadalās. Vislabāk būtu izmantot speciālu šķelšanas āmuru, kuram vienā pusē joprojām ir cirvja galva. Tas nozīmē, ka nepieciešamības gadījumā jūs joprojām varat palīdzēt ar mērķtiecīgiem sitieniem, un jums nav pārāk bieži jāmaina instrumenti. Ja ķīlis pazūd kokā - kas var notikt, jo īpaši ar metru gariem gabaliem, - varat pievienot otru koka ķīli, līdz koks sadalās.
Pievērsiet uzmanību drošībai, strādājot ar rivinga nažiem
Tāpat kā visos mežsaimnieciskajos darbos, arī šķelšanā ar ķīļiem jāievēro tie paši noteikumi: Drošība pirmajā vietā! Rūpējieties par sevi un savu apkārtni. Valkājiet piemērotu aizsargapģērbu un aizsargbrilles.
Skaldāmie āmuri vai skaldāmie cirvji ar PE trieciengalviņām nodrošina maksimālu drošību.