Organiskais mēslojums

Augsne - visu augu izcelsme un pamats

Svaigas, veselīgas un barības vielām bagātas augsnes uzturēšana ir ļoti svarīga, lai jūsu dārzā augtu skaisti augi un dobes augtu.

Būtisks elements ir grīda. Barības avots, ūdens rezervuārs un stabils balsts vienā. Taču ne tikai augsnes sastāvs ir noteicošais, arī pats dārznieks var daudz ko dot, ja ņems pie sirds dažus padomus un rūpēsies par savu augsni.

Augsnes īpašības

Bez veselīgas augsnes derīgie un dekoratīvie augi nevar pienācīgi augt. Tāpēc vispirms ir jāzina, kādi augsnes apstākļi dominē jūsu dārzā. Kopumā ir četri galvenie klasiskie augsnes tipi: Smilts, māls, māls un smilšmāls. Loģiski, ka attiecīgajām augsnēm ir arī atšķirīgas īpašības - minerālvielu, organisko komponentu vai elastības ziņā.

Augsnes apstrādājamība

Augsnes var iedalīt arī pēc to apstrādājamības: Smilšainas augsnes sauc par vieglām augsnēm, bet mālainas līdz smilšmāla augsnes - par smagām augsnēm.

Vieglas, smilšainas vai ūdeni nepietiekami saturošas augsnes

Lai gan tās var ļoti labi apstrādāt, labi transportēt ūdeni un barības vielas un ātri sasilt, tās nespēj pietiekami uzglabāt ūdeni un barības vielas, tāpēc augi var “badoties”.

Lai palielinātu humusa saturu augsnē,

var izmantot kompostu vai organisko mēslojumu. Mūsuprāt, nevajadzētu izmantot minerālmēslus, jo to ražošana dažkārt ir ļoti energoietilpīga un var izraisīt augsnes iesāļošanos.

Organiskie mēslošanas līdzekļi papildina dārzā audzēto kultūraugu barības vielu daudzumu. Augsnē esošās barības vielas bieži vien nav pieejamas optimāli izmantojamā veidā un daudzumā. Tikai augu apgāde ar barības vielām, izmantojot mēslošanu, ļauj optimāli apgādāt augus. Mēslošana jāpielāgo augu vajadzībām. Mūsu organisko mēslošanas līdzekļu izmantošana optimizē augu barošanu, veicina augu augšanu un uzlabo novāktās produkcijas ražu un kvalitāti. Ar organisko mēslošanu tiek pastāvīgi palielināta augsnes auglība.

Pastāvīgi lietojot kompostētu dabīgo mēslojumu, var būtiski uzlabot augsnes humusa slāni. Šajos mēslošanas līdzekļos, izmantojot sarežģītus kompostēšanas procesus, veidojas humusa savienojumi, kas veido tā saukto pastāvīgo humusu.

Humuss (organiskās vielas) uzlabo augsnes struktūru un palielina augsnes dzīvību. Humusa saturu var palielināt, izmantojot dabīgo mēslojumu un labi nogatavojušos kompostus. Tomēr kompostiem jābūt pilnīgi brīviem no patogēniem un nezāļu sēklām. Tāpēc atbalstiet mikroorganismu pārveidi savā kompostā, pievienojot kaļķi vai speciālus komposta ieraugu.

“Smagās” mālainās un smilšmāla augsnēs humuss ievērojami irdina augsni.

Ar humusu bagātā augsnē barības vielas labāk saglabājas augiem pieejamā veidā (īpaši svarīgi smilšainās augsnēs). Humuss arī samazina slāpekļa izskalošanos.

Humuss uzkrāj nokrišņu ūdeni - līdzīgi kā sūklis - tādā veidā, kas uzreiz ir pieejams augam; tāpēc sausuma fāzēs saknēm ir pieejams vairāk ūdens!

Organiskie mēslošanas līdzekļi un komposta paātrinātāji:

ORGASAN pilnvērtīgs mēslojums

Organiskais tomātu mēslojums

Horn Gries

Komposta paātrinātājs

Lai samazinātu ūdens zudumus un palielinātu augsnes ūdens uzkrāšanas spēju, ieteicams dobes noklāt ar mizas mulču.

Smagas, mālainas vai sablīvētas augsnes. ir īpaši piemērotas dārzkopībā un ainavu veidošanā kā ūdens un barības vielu rezervuāri. Tomēr ūdens un barības vielas nav ideāli transportējamas, un tas rada ūdens aizsērēšanas risku. Tās var arī ātri kļūt dubļainas vai ļoti ātri izžūt, ja ilgstoši tiek pakļautas saules gaismas iedarbībai. Smilts vai komposta iestrādāšana rada dobumus un caurlaidību, caur kuriem augsne var labāk elpot.

Ja augsne ir stipri sablīvēta augsne jāizrok pirms pirmajām salnām. Augsnes gabali jāatstāj atklāti. Kad sasalušais ūdens izplešas, sals augsni “sašķeļ” un pavasarī tā smalki sasmalcinās. Visvieglāk ir saglabāt augsni smalku un drupanu paaugstinātās dobēs, jo pa tām netiek staigāts.