Pieteikums rakšanas dakša
1. ievads
Rakšanas dakšas, kas pazīstamas arī kā dakšas ar lāpstu, dakšas ar lāpstu, rakšanas dakšas vai zemes dakšas, ir universāls dārza darbarīks, kam ir galvenā nozīme augsnes apstrādē un kopšanā.
Ar saviem izturīgajiem zariem tas ir neaizstājams instruments visiem dārzkopjiem dārzkopībā, ainavu veidošanā, lauksaimniecībā un privātajos dārzos. Šajā rokasgrāmatā aprakstīti dažādi rakšanas dakšu izmantošanas veidi, lai optimizētu to izmantošanu dārzkopībā.
2. kādas rakšanas dakšas ir pieejamas?
Rakšanas dakšas ar bajonetes zariem:
Rakšanas dakšas ar bajonetes zariem ir standarta rakšanas dakšas. Tās ir universālas un labi piemērotas visiem lāpstu dakšu lietojumiem.
Rakšanas dakšas ar lāpstiņveida zariem:
Lāpstiņu pirksti ir platāki un tādējādi optimizēti, piemēram, kartupeļu vai burkānu novākšanai. Citādi šīs dakšas var izmantot kā rakšanas dakšas ar bajonetes zariem.
Dāmas rakšanas dakšas:
Sievietēm paredzētās dakšas ir nedaudz mazākas. Tas nozīmē, ka sviras vai dūriena laikā ir nepieciešams mazāks spēks. Tās ir populāras arī vecāka gadagājuma cilvēkiem.
Rezerves rokturi:
Mūsu rezerves rokturi lāpstu dakšām ir izgatavoti no augstas kvalitātes oša koka, un tiem ir pievienotas nepieciešamās skrūves.
3. augsnes apstrāde
Galvenais rakšanas dakšu pielietojums ir augsnes irdināšana un aerācija. Pirms jaunu kultūru stādīšanas ir svarīgi augsni uzirdināt, lai uzlabotu ūdens un barības vielu caurlaidību. Lai to izdarītu, rakšanas dakšiņas regulāri iegremdē augsnē un nedaudz velk atpakaļ, lai augsne irdinātos, pārāk nesabojājot augsnes struktūru.
Augsnes kultivēšanas posmi:
- Ievelciet dakšas augsnē.
- Pavelciet rokturi atpakaļ, lai paceltu un atbrīvotu augsni.
- Atkārtojiet šo procesu ar aptuveni 20 līdz 30 cm intervālu.
4. nezāļu iznīcināšana
Rakšanas dakša ir ideāli piemērota nezāļu, īpaši dziļi iesakņojušos augu, piemēram, pieneņu vai dadžu, iznīcināšanai. Rakšanas dakšas zari iespiežas dziļi augsnē un ļauj izraut nezāles kopā ar to saknēm.
Zāļu iznīcināšanas pasākumi:
- Iebāzt dakšiņu augsnē netālu no nezāles saknes.
- Uzmanīgi izceliet augu no augsnes.
- Pārliecinieties, ka sakne ir pilnībā atdalīta, lai novērstu tās ataugšanu.
5. daudzgadīgie augi
Rakšanas dakšas ir ideāli piemērotas daudzgadīgo augu pacelšanai, lai tos sadalītu un pavairotu.
Daudzgadīgo augu izcelšanas soļi:
- Ievelciet dakšas zemē tuvu ziemciešu saknēm.
- Uzmanīgi izceliet augu no augsnes.
- Sadaliet krūmu ar rakšanas dakšiņu vai, vēl ērtāk, ar zāliena apmales frēzi.
6. kompostēšana
Komposta apgriešanā liela nozīme ir dakšām. Regulāra komposta kaudzes apgriešana veicina sadalīšanos un paātrina vērtīgā humusa veidošanos.
Komposta pārveidošanas soļi:
- Ielieciet dakšiņu komposta kaudzē.
- Paceliet un apgrieziet kompostējamos materiālus.
- Atkārtojiet šo procesu, lai vienmērīgi pārvietotu visu kaudzi.
7. ražas novākšana
Rakšanas dakšas ir noderīgas arī novācot sakņu dārzeņus, piemēram, kartupeļus vai burkānus. Iekniebjot augsnē un paceļot sakņaugus, ražas novākšana ir ātra un vienkārša.
Soļi uz ražu:
- Ielieciet rakšanas dakšiņu augsnē blakus augam.
- Paceliet augsni, lai atklātu bumbuļus vai burkānus.
- Savāc atklātos augsnes augļus.
8. augsnes uzlabošana
Ar dakšām augsnē var iestrādāt arī organisko materiālu, piemēram, kompostu vai kūtsmēslus. Tas uzlabo augsnes struktūru un palielina organisko barības vielu saturu.
Pasākumi augsnes uzlabošanai:
- Organisko materiālu vienmērīgi izklājiet pa augsnes virsmu.
- Izmantojiet dakšas, lai iestrādātu materiālu augsnē.
Praktiski padomi
- Darbarīka kopšana: pēc lietošanas notīriet zarus un uzglabājiet rakšanas dakšas sausā vietā, lai novērstu rūsēšanu.
- Drošība: Lai izvairītos no traumām, valkājiet cimdus un stingrus apavus.
- Uzglabāšana: neapkurinātās un sausās telpās un šķūņos, lai novērstu koka roktura izžūšanu. Pretējā gadījumā tas var vieglāk salūzt.
Secinājums
Dārzkopības dakšas ir daudzpusīgs un neaizstājams dārzkopības instruments. Pateicoties tās daudzveidīgajam pielietojumam - no augsnes kultivēšanas, nezāļu iznīcināšanas un daudzgadīgo augu pavairošanas līdz ražas novākšanai un komposta veidošanai -, tā sniedz nozīmīgu ieguldījumu veselīga dārza uzturēšanā. Darbs dārzā ir daudz efektīvāks un lietderīgāks, izmantojot rakšanas dakšas.