Motikas pielietošana
Ievads
Dārzkopībā un dārzkopībā kapļi ir neaizstājami instrumenti. Tās izmanto, lai uzirdinātu augsni, atbrīvotos no nezālēm, sagatavotu stādīšanas bedres, izraktu tranšejas vai pārgrieztu saknes. Pareiza kapļu izvēle un pareiza lietošana var ievērojami atvieglot dārzkopību un nodrošināt labākus rezultātus.
Svarīgi aspekti, izmantojot kapāšanu
Roktura garums un ērtības:
Pārliecinieties, ka kapļa rokturis ērti iekļaujas jūsu rokā. Roktura garums ir atkarīgs no kapļa funkcijas. Šķērstveida kapļa vai zaru kapļa rokturis ir īsāks nekā gultas kapļa rokturis.
Rokturi, kuru garums ir nedaudz vairāk par vienu metru, ir ideāli piemēroti šķērveida vai smailajiem kapļiem. Gultas kapļa rokturim jābūt aptuveni 130-150 cm garam. Rokas kapļiem parasti ir īsi 35 - 40 cm gari rokturi.
Motikas ar apaļu aci vai drīzāk kaplis ar rokturi, kas piestiprināts ar trieciena uzmavām:
Kravas kapļi ar apaļu aci: kapļu ar apaļu aci rokturi var nomainīt bez instrumentiem. Ir svarīgi, lai kapļa galva būtu stingri un droši ievietota, lai novērstu kapļa galvas šūpošanos vai atslābšanu.
Motika ar iedzenošām uzmavām: šeit rokturis ir piestiprināts ar koka ķīli un iedzenošām uzmavām. Motikas galvu uzliek uz roktura no augšas un stingri piestiprina pie tā ar koka ķīli un iedzīšanas uzmavām. Lai nomainītu rokturi, ķīlī ir jāizurbj reljefa caurumi, lai galviņu varētu atdalīt no roktura. Ja galviņa ir atslābusi uz roktura, parasti pietiek ar āmuru dziļāk iedzīt ķīlī iedzīšanas uzmavas, lai stabilizētu savienojumu.
Secinājums: Abi āķu veidi darbojas ļoti labi. Mēs varam bez iebildumiem ieteikt abas stiprinājuma iespējas.
Ievietojiet kaplis:
Ievietojiet kapli ar apaļu aci: Uzlieciet kapļa galvu uz konusveida roktura un uzspiediet to līdz roktura resnajai daļai. Pēc tam ar kapļa galviņu spēcīgi sitiet ar rokturi vertikālā virzienā pa koka dēli vai siju, kas novietota uz zemes. No augšas uz leju 90 grādu leņķī ar kapļa galvu uz leju.
Kad motukas galva saskaras ar pretestību, motukas galva pozitīvi savienojas ar rokturi. Tas jāatkārto vairākas reizes, līdz kapļa galva ir cieši savienota ar rokturi. Savienojumu var vēl vairāk nostiprināt, uz dažām minūtēm iemērcot savienojumu. Rokturis uzbriest, un kapļa galva ir stingri savienota.
Stipriniet kapli ar triecienurbja uzmavām: Novietojiet rokturi ērtā darba augstumā uz koka sijas vai dēļa. Uz roktura uzlieciet kapļa galvas aci. Ja nepieciešams, ar griezējnazi nedaudz nolauziet roktura augšējā gala malas, lai galviņu būtu vieglāk ievietot. Pēc tam apgrieziet kapli, novietojiet galvu uz sijas un ar āmuru pa gabaliņam iztaisnojiet rokturi, līdz tas ir vienā līmenī ar galvas aci. Kad galviņa ir vienā līmenī ar rokturi, iebīdiet koka ķīli un pēc tam iebīdiet iedzīšanas uzmavas. Vajadzības gadījumā noņemiet no koka ķīļa izvirzītos materiālus.
Motikas materiāls:
Galviņas materiāls: No rūdīta oglekļa tērauda izgatavotas kapļu galviņas ir izturīgas un izturīgas. Izturīgo un cieto tēraudu var viegli uzasināt, un tas iztur arī spēcīgus triecienus. Nerūsējošā tērauda galvas ir izturīgas pret rūsu. Tomēr trauslāks nerūsējošais tērauds lūzt vieglāk nekā kapļa galva, kas izgatavota no oglekļa tērauda.
Roktura materiāls: koka rokturi ir tradicionāli un ērti lietojami. Tos ir viegli pārstrādāt, un, beidzoties to kalpošanas laikam, tie nerada problēmas ar atkritumiem, piemēram, kā stikla šķiedras rokturi. Mēs nepārprotami atbalstām koka rokturu izmantošanu. Šajā gadījumā izturīgs un elastīgs oša vai hikorija koks ir pārbaudīts un labi funkcionējošs variants.
Uzturēšana un kopšana:
Tīrīšana: Lai novērstu rūsas veidošanos, pēc katras lietošanas reizes noņemiet no kapļa netīrumus un augu daļas.
Uzglabāšana: Uzglabājiet kapli sausā un neapkurināmā vietā. Vislabāk ir pakarināt kapli, lai novērstu mitruma radītos bojājumus uz roktura vai kapļa galvas. Uzglabājot apsildāmās telpās, rokturis izžūst un zaudē elastību. Tad rokturis var vieglāk salūzt nekā tad, ja tas tiek uzglabāts pareizi.
Asināšana: Ja nepieciešams, uzasiniet kapļa galvu.
Eļļas ieeļļošana: Pirms uzglabāšanas ziemā nedaudz ieeļļojiet kapļu galvas, kas izgatavotas no oglekļa tērauda. Tas novērsīs strauju rūsu. Ja vēlaties izmantot augu eļļas, laba izvēle ir linsēklu eļļa. Tā veido stabilu aizsargslāni.
Dažādu veidu kapļi un to izmantošana
Ķirkls vai šķērsgriezuma kaplis:
Apraksts: kaplis ar izturīgu galu un uzasinātu šauru kapli. Priekšpusē kapļa galva un rokturis veido tāda paša nosaukuma“krustu”.
Pieteikums: Šķērsveida kaplis ir ieteicams akmeņainu un akmeņainu augsņu irdināšanai. Uzasināto kapli var izmantot arī sakņu pārraušanai.
Sakņu kaplis:
Apraksts: Ar diviem vertikāli un horizontāli uzasinātiem āķiem.
Pieteikums: Sakņu kaplis ir lieliski piemērots sakņu griešanai un izņemšanai. Ar šo kapli var pārgriezt spēcīgas saknes. Labi piemērots arī akmeņainas un cietas augsnes apstrādei.
Waymaker hoes:
Apraksts: Ceļa kaplim ir izturīgs kalts uzgalis un plaša kapļa sānu daļa.
Lietošana: To ieteicams izmantot kalnu ceļu būvē, pārgājienu taku būvniecībā un uzturēšanā, kā arī tīrīšanas darbos.
Dundurs vai dzeguzes kaplis:
Apraksts: “dzeguzes motukas” nosaukums cēlies no dzeguzes putna ar raksturīgajām galvas spalvām. Motikas platā puse ir paredzēta bedrīšu un tranšeju rakšanai, bet otra tās puse ir cirvja šķautne sakņu raušanai.
Pieteikums: Ideāli piemērots augsnes ar spēcīgām saknēm apstrādei. Aski slīpētais cirvis izcērt pat spēcīgas saknes. Augsni var viegli uzirdināt ar kapli. Ideāli piemērots arī lielāku stādīšanas bedrīšu rakšanai.
Rodehacke:
Apraksts: Makšņam ir asa zemes kapļa puse un āmura galva.
Pieteikums: Ideāli piemērots darbam smagā un cietā augsnē, kā arī krūmu, krūmāju un sakņu likvidēšanai. Praktisko āmura galvu var izmantot, lai iedzītu spēcīgas naglas vai mazākus mietiņus.
Stādāmā kaplis:
Apraksts: Stādāmajam kaplim ir asa zemes kapļa puse un cirvja mala.
Lietošana: Atjauno krūmus, izgriež saknes un izrok bedres stādīšanai cietā un akmeņainā zemē. Ar asu cirvja asmeni var cirst arī biezākus zarus vai cietas saknes.
Mežsaimniecības kaplis:
Apraksts: Mežsaimniecības kaplim ir šaurāks, iegarenāks kapļa asmens.
Lietošana: Atjaunošanai un darbam kokaudzētavās. Nelielas stādīšanas bedrītes jaunajiem augiem var izveidot ar vienu piegājienu.
Slīpuma kaplis:
Apraksts: Izturīgs kaplis ar spēcīgu galvu.
Pieteikums: Piemērots akmeņainu augsņu irdināšanai, nogāžu tīrīšanai un daudziem citiem darbiem. Motika, bez kuras nevajadzētu iztikt nevienā lielā dārzā.
Motika:
Apraksts: Gultas kaplim ir garāks rokturis un asāk slīpēts asmens.
Lietošana: Augsnes irdināšanai, dārzeņu dobju apstrādei un nezāļu apkarošanai.
Biešu kaplis un lauka kaplis:
Apraksts: Šiem kapļiem ir plats, ciets asmens un izturīgs rokturis.
Izmantošana: Ļoti piemērots augsnes uzbēršanai un sakņu dārzeņu un lauka kultūru novākšanai. Izturīgā lapa ļauj viegli atdalīt pat smagus rāceņus no mātes auga.
Kūtsmēslu kaplis, dārza kalts un karsta kaplis
Apraksts: Ar izturīgiem zariem un oša rokturi.
Lietošana: Komposta un kūtsmēslu sasmalcināšanai un Augsnes un grunts irdināšana un aerācija. Kartupeļu ražas novākšanai vai nezāļu iznīcināšanai.
Dārza kaplis / rokas kaplis
Apraksts: Mazas, parocīgas ecēšas ar īsiem rokturiem.
Lietošana: Darbam dobēs un dārzeņu dobēs. Nelielu stādīšanas bedrīšu rakšanai vai ravēšanai.
Secinājums
Pareiza kapļa izvēle un pareiza lietošana var ievērojami atvieglot dārzkopību. Padomājiet, kādi darbi dārzā ir jāveic, un izvēlieties tiem piemērotu kapli. Tas ļaus sasniegt optimālus rezultātus dārzā, un ar pareizo rīku darbs būs viegls un patīkams.