Sparģeļi paaugstinātā dobē

Sparģeļu audzēšana paaugstinātā dobē

Zaļo sparģeļu audzēšana paaugstinātā dobē - sparģeļu dobes izveide dārzā

Sparģeļi (Asparagus) ir daudzgadīgs krūms. Zaļo sparģeļu potcelmam jābūt vismaz 20 cm zem augsnes virsmas, lai novērstu auga bojājumus, ko rada salnas.

Zaļajiem sparģeļiem nav nepieciešama plēve, un to audzēšana ir daudz vienkāršāka un mazāk darbietilpīga nekā balto sparģeļu audzēšana.

Pēc ražas novākšanas fāzes sparģeļi izaug līdz 2 metru augstumam. Filigrāni dzinumi ar adatām līdzīgajiem zaļumiem ir dekoratīvs dārza elements.

Tagad esam iestādījuši paaugstinātu dobi zaļajiem sparģeļiem savā dārzeņu dārzā un ceram uz labu ražu turpmākajos gados.

Šeit ir sniegta pamatinformācija par sparģeļu audzēšanu.

Grīdas:

Īpaši piemērotas ir augsnes, kas bagātas ar humusu, lai gan arī smilšainās un smilšmāla augsnēs var iegūt labu ražu. Mazāk piemērotas ir aukstas un mitras augsnes, kurās ir nosliece uz pārpurvošanos.

Pievērsiet uzmanību augsnes pH vērtībai, stipri skāba augsne nav piemērota. Sparģeļiem nepieciešama vismaz 5,5 pH vērtība. Sparģeļi jūtas ļoti labi, ja pH vērtība ir 6 un augstāka. Ja pH vērtība ir pārāk zema, augsne jākaļķo.

Atrašanās vietas izvēle:

Sparģeļi mīl sauli. Tāpēc sparģeļu stādiem jāizvēlas saulaina vieta. Sparģeļus nevajadzētu stādīt vietās, kas ilgu laiku ir bijušas ēnainās vietās, jo šeit var sagaidīt ievērojami mazāku ražu. Vispārējs noteikums ir tāds, ka, ja vieta visu rītu vai visu pēcpusdienu atrodas ēnā, tā nav piemērota audzēšanai.

Sparģeļu stādīšanas blīvums:

No 30 Steiniva šķirnes sparģeļu stādiem iegūst aptuveni 5 metrus garu sparģeļu rindu. Ja ir vairākas rindas, attālumam starp tām jābūt vismaz 1,6 metri. Sparģeļu augu saknēm jābūt izkaisītām kā vēdeklim.

Sparģeļu dobes dzīves ilgums

Labi kopjot, sparģeļu dobe var dot labu ražu līdz pat 15 gadiem. Pēc tam sparģeļu dobi četrus gadus vajadzētu atstāt papuvē vai izmantot salātu audzēšanai. Vecie sparģeļu augi jāizrok.

Mēslojiet sparģeļu dobi:

Pirms sparģeļu stādu stādīšanas jāierok laba komposta augsne un jāpievieno aptuveni 350 g pilnvērtīga organiskā mēslojuma uz 5 metriem sparģeļu rindas.

Pēc tam mēslošana tiek veikta jūnijā, augustā un tad atkal aprīlī, izmantojot aptuveni 350 gramus pilnvērtīga organiskā mēslojuma uz 5 metru garu sparģeļu rindu.

Sparģeļu stādu stādīšanas laiks:

Jauni sparģeļu stādi tiek stādīti no aprīļa līdz maija vidum.

Sparģeļu raža:

Sparģeļus tradicionāli novāc līdz Jāņu dienai, t. i., 24. jūnijam. Pēc tam sparģeļiem ir brīvi jāaug, lai uzkrātu spēku nākamajam gadam. Jāatzīmē, ka pilnīga ražas novākšana ir atļauta tikai pēc trim gadiem.

Pirmajā gadā sparģeļi netiek novākti.

Otrajā gadā var novākt 1-2 sparģeļu šķēpus no auga.

Trešajā gadā sparģeļus var novākt piecas nedēļas.

Ceturtajā gadā to var novākt līdz Jāņu dienai.

Sparģeļu raža:

Ar 30 augiem var ievākt aptuveni 1,5 kg sparģeļu nedēļā pilnās ražas fāzē.

Nopirkt sparģeļu stādus:

Mēs iegādājāmies Steiniva šķirnes sparģeļu stādus no Spargelhof Elsholz tiešsaistes veikala. Piegāde bija ātra, un augi bija ļoti kvalitatīvi. Sparģeļu stādi tiek piegādāti no marta vidus līdz maija vidum. Pārējā periodā tiek pieņemti iepriekšēji pasūtījumi.

Novāciet ziemas nezāles:

Kad rudenī auga virszemes daļas atmirst, augs jānogriež tieši zem virsmas. Tradicionāli to sadedzina. Tam ir svarīgs iemesls, jo nokaltušajos sparģeļu lapotnē pārziemo sparģeļu vaboles, kas ir galvenais kaitēklis sparģeļu audzēšanā.

Sparģeļu augu sēklas:

Sparģeļu augu sēklas ir indīgas.

Izveidojiet paaugstinātu dobi zaļajiem sparģeļiem:

Vispirms ir jāatzīmē piemērota vieta. Mēs izvēlējāmies dobi ar 30 augiem, t. i., 5 x 1,2 metri.

Pēc tam velēna ir jānogriež un jāapgriež. Piemērotus profesionālus dārza instrumentus no Werkzeugschmiede Krumpholz varat iegādāties mūsu tiešsaistes veikalā. Iemaisiet kompostu un organisko mēslojumu. Ja augsne ir skāba, pievienojiet nedaudz kaļķa.

Uzstādiet paaugstinātu dobi un iestādiet sparģeļu stādus:

Pēc tam samontējiet paaugstināto gultu. Mēs izvēlējāmies paaugstinātu gultu no cumaru dēļiem un cumarukanta koka stūru stiprinājumiem. Koksnei ir FSC sertifikāts, un tā ir iegūta ilgtspējīgā mežsaimniecībā Kolumbijā.

Garās paaugstinātās gultas malai mēs izmantojām 2,74 m un 2,43 m garus dēļus. Savienojumiem mēs izmantojām īsus mūsu tropu kokmateriālu gabalus. Svarīgi ir vienmēr veikt urbumus un, vēlams, arī padziļinājumus. Koks ir tik ciets, ka pretējā gadījumā skrūves varētu izraisīt dēļu un kvadrātveida kokmateriālu plaisāšanu.

Uz paaugstinātās dobes pamatnes jānovieto aizsardzība pret vabolēm, kas izgatavota no cinkotas taisnstūrveida stieples. To var iegādāties gandrīz jebkurā DIY vai Raiffeisen veikalā. Tad ieberiet augsnē kompostu un novietojiet tajā sparģeļu stādus.

Tagad piepildiet paaugstināto dobi ar humusu vai labvēlīgu augsni tā, lai visi augi būtu labi pārklāti. Turpiniet pievienot augsni līdz rudenim, līdz paaugstinātā dobe ir pilnībā aizpildīta.

Sparģeļu paaugstinātās dobes attīstība sezonas gaitā

Sparģeļu dobe nedēļu pēc sparģeļu stādu iestādīšanas.

Jau pēc nedēļas sparģeļu augi ir izauguši cauri 10 cm biezajam humusa slānim. Jaunie augi ir veseli un spēcīgi. Stublāji ar katru dienu kļūst ievērojami augstāki. Tagad paaugstinātā dobe ir jāpiepilda ar vēl maisiem komposta.

Trīs nedēļas pēc sparģeļu stādīšanas

Spēcīgo nakts salnu laikā maija otrajā nedēļā - līdz mīnus 10 grādiem Oberbergish rajonā - daži sparģeļu stādu jaunie dzinumi apsala. Tomēr tas nekaitēja sparģeļiem. Jau nākamajā dienā no augsnes izauga jauni dzinumi.

Augstā dobe tagad ir gandrīz līdz malām piepildīta ar humusu. Nākamajā nedēļā dobē tiks ielikti pēdējie maisi ar kompostu. Sparģeļu dzinumi aug ļoti ātri. Pirmajā gadā dzinumi vēl ir diezgan plāni, bet nākamajos gados tie izaug daudz spēcīgāk.

Sešas nedēļas pēc sparģeļu stādīšanas

No zemes izaug zaļie sparģeļi, un katru dienu parādās jauni dzinumi. Pa malām esam iestādījuši jaunos cigoriņus, ko izaudzējām savā siltumnīcā . Pirmie dzinumi sāk dot daudz mazu dzeltenu ziediņu. Sākas sparģeļu ziedēšana.

Četrus mēnešus pēc sparģeļu stādīšanas

Septembrī no sievišķajiem ziedkopām attīstās sarkanas sparģeļu ogas. Sparģeļa sēklas atrodas ogu iekšpusē un ir (nedaudz) indīgas cilvēkiem.

Bonnas Universitātes slimnīcas informācijas centrs norāda, ka ogas satur vairākus furostanola un spirostanola glikozīdus, kas var izraisīt vemšanu un sāpes vēderā, ja tiek lietotas 5-7 nogatavojušās ogas. Pēc lielāka daudzuma apēšanas var būt nepieciešami pasākumi, lai izvadītu indi.

Piecus mēnešus pēc sparģeļu stādīšanas

Oktobrī sparģeļu augu lapas sāk dzeltēt. Barības vielas no auga augšējām daļām pārvietojas uz sakneņiem, kur tās tiek uzglabātas nākamajai auga izaugsmei ziemas laikā.

Kad sparģeļu bumbuļi ir vāji un dobi, ir īstais laiks izņemt asarus. Pārāk agra atzarošana samazina ražību nākamajos gados, savukārt pārāk vēla atzarošana var veicināt slimības.

Piecus gadus ilgā izmēģinājumā (no 1990. līdz 1994. gadam) ar šķirni “Huchels Leistungsauslese” Geizenheimas Pētniecības centrs centram mēģināja noteikt optimālo laiku, kad jānovāc grīšļi. Šajā pētījumā izrādījās, ka optimālākais laiks, lai iegūtu turpmāko ražu, ir lakstu noņemšana novembra sākumā.

Tomēr pareizais brīdis, kad veikt izvešanu, ir atkarīgs arī no laikapstākļiem un attiecīgās vietas.

Zālāju nogriež ar asām dārza grieznēm tieši virs augsnes virsmas. Augsnē palikušos stublājus martā ar maigu griešanas kustību izvelk no zemes.

Kad sparģeļu nezāles ir iznīcinātas, mēslojiet ar aptuveni 100 gramiem organiskā mēslojuma uz katru sparģeļu rindas metru.

Sparģeļus tradicionāli sadedzina, lai novērstu kaitēkļu invāziju un slimības.

Otrais gads Aprīlis un maijs

Pavasaris ir nomainījis ziemu, un sparģeļi ir izlauzušies no paaugstinātās dobes. Sākotnēji vilcinājās, bet jau aprīļa trešajā nedēļā tie bija pilni dzīvesprieka un sulas.

Pirmos sparģeļus novāc maija pirmajā nedēļā un cep uz uguns ar sviestu un šķipsniņu brūnā cukura.

Spargel grillen

Paliktņu garša ir lieliska.

Nezinu, vai tas ir svaiguma, šķirnes vai augsnes dēļ, bet šīs nūjiņas ir neapšaubāmi labākās, kādas jebkad esam ēduši. Neticami sulīgi un aromātiski. Tas ir balto un zaļo sparģeļu maisījums, bet tikai labākais no abiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *